Kamatot váltott ma az 5 éves Bónusz Magyar Állampapír, és nem a befektetőknek kedvező irányba: a következő három hónapra évi 7,89%-kal ketyeg tovább az eddigi 8,13%-ról. A Babakötvény után még így is a BMÁP a legmagasabb kamatot adó lakossági papír, de a DKJ-hozamok csökkenésével kérdés, hogy vajon 3-5 éves időtávon is ez a legjobb választás? Számolgattunk.
Minden idők egyik legdurvábban túljegyzett állampapír aukcióját bonyolította ma le az Államdadósság Kezelő Központ, hiszen a 12 hónapos diszkontkincstárjegyből "csak" 20 milliárd forintnyi mennyiséget ajánlott fel eladásra, de 243 milliárd forintnyi vételi ajánlat özönlött be a rendszerbe a befektetők felől (több, mint 12-szeres túljegyzést jelent), így ezt és a csökkenő hozamelvárásokat látva az ÁKK 75 milliárdra megemelte az elfogadott ajánlatok mennyiségét.
Jövő héttől kamatot vált a 3 éves Bónusz Magyar Állampapír, és a jó hír az, hogy a kamat nem fog csökkenni: a következő három hónapra is évi 8,37%-kal ketyeg tovább. A Babakötvény után így továbbra is a BMÁP a legmagasabb kamatot adó lakossági papír, de elég ez a kamat ahhoz, hogy 3-5 éves időtávon verni tudja a többi, fix kamatot adó állampapírt? Számolgattunk.
Az utóbbi időben elkezdtek emelkedni az állampapírhozamok, és ez egyértelműen vonzóbbá tette a BMÁP-ot is. A Babakötvény után jelenleg a Bónusz Magyar Állampapír a legmagasabb kamatot adó lakossági papír, ráadásul április 26-tól új kamatperiódussal és valamivel magasabb kamattal ketyeg tovább az idén januárban elinduló 5 éves BMÁP: az eddig 8,01% helyett 8,13%-ot kínál. A vonzó kamatprémium mellett a BMÁP kamata leginkább a DKJ-hozamoktól függ, és a számok most azt mutatják, hogy az 5% feletti átlagos DKJ-hozam fennmaradása esetén érdemes lehet a BMÁP mellett dönteni.
Miután a PMÁP elérhető kamata az első évre 7,9%-ra csökkent, a Bónusz Magyar Állampapír új kamatfordulójával hosszú idő után most először áll fent az a helyzet, hogy egyik lakossági állampapír sem ad 9% feletti hozamot (ha a Babakötvénytől speciális volta miatt eltekintünk). Ahogy csökken a kamat- és inflációs környezet, úgy csökken a lakossági állampapírok kamata, ami azt is jelenti, hogy egy teljesen új korszak köszönt be a magyar megtakarítók számára. De melyik állampapír most a legjobb választás, ha csak pár hónapra, vagy 1, 3, 5 éves időtávon fektetnénk be? Mostani cikkünkben ezt járjuk körbe.
1,5 százalékpontra emelkedik a Bónusz Magyar Állampapír kamatprémiuma az új, 2027-ben lejáró sorozat esetében, ez azt jelenti, hogy a papír éves szinten 9,31%-os kamatot fizet. Mostani cikkünkben megnézzük, hogy ez a magasabb kamat fel tudja-e venni a versenyt az inflációkövető Prémium Állampapírral, illetve van-e olyan időtáv, amikor megérheti a BMÁP-ot választani.
November 9-től indul a Bónusz Magyar Állampapír (BMÁP) új sorozata, a 2027/N, amelyben nagy újdonság, hogy az eddigi 1% helyett 1,5% lesz a kamatprémium.
Hozamcsökkenés mellett értékesített 3 hónapos diszkont kincstárjegyet keddi aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
Ma az Államadósság Kezelő Központ 3 hónapos lejáratú állampapírt kínált fel a szokásos aukciós rendszerében, és a 15 milliárd forintnyi papírt gond nélkül sikerült értékesíteni, szemben az utóbbi hetek tapasztalataival, amikor terv alatti eladásokra került sor.
Az eredetileg intézményi befektetőknek szánt Diszkont Kincstárjegy-állomány fele, tehát több mint 1200 milliárd forint a magyar lakosság kezében van, nem csoda persze, hogy az eddigi 13-14%-os DKJ-hozamszintek sokak számára csábítóak voltak. Csakhogy az utóbbi napokban látványosan olvadnak el ezek a hozamok, ezek után pedig jogosan merül fel a kérdés: a DKJ-t vagy a DKJ hozamához kötött, de arra prémiumot is adó Bónusz Magyar Állampapírt érdemes-e inkább megvenni? A múltbéli számok azt mutatják, érdemesebb volt a Bónusz Magyar Állampapírt választani a DKJ helyett. A mostani csökkenő DKJ-hozamok mellett azonban érdemes résen lenni, ha a BMÁP mellett döntünk.
Ma késő délután jött a hír a Gazdaságfejlesztési Minisztériumtól, hogy meghosszabbítja a betéti kamatstopot a kormány 2023. június 30-ig. De nemcsak ez érdekes a közleményben, hanem az is, hogy az MNB irányadó eszközébe is belepiszkál most a kormány: a diszkontkötvénybe.
A jelenlegi gazdasági környezetben egyre fontosabbá vált az, hogy a megtakarításainkat valamilyen befektetéssel kamatoztatni tudjuk. Erre az egyik legjobb módszer az, ha az Államkincstár kínálatában megtalálható értékpapírok közül vásárolunk.
Az üzemanyagár-stop kedd éjjeli bejelentése és a ma reggeli várt feletti inflációs adat jócskán megnövelte a magyar állam forrásbevonási költségét az állampapírpiacon, ezt jelzi a tegnapi és mai diszkontkincstárjegy-aukciók átlaghozama is. A határidős kamatpiacon is markáns változás zajlott le az utóbbi napokban, így már sokkal kisebb kamatcsökkentést áraz csak a piac a jegybanktól 6-9 hónapos távon. Ez nem véletlen, hiszen a vártnál magasabb inflációs pálya a forintot kéthavi mélypontra küldte ma, az pedig szintén nem tesz jót az inflációnak, így korlátozza az MNB kamatcsökkentési mozgásterét.
Az Államadósság Kezelő Központ a diszkont kincstárjegy-piac fejlesztése érdekében arról döntött, hogy a 3 és 12 hónapos Diszkont Kincstárjegy mellett bevezeti a 6 hónapos futamidejű Diszkont Kincstárjegyet - áll az ÁKK közleményében.
Szeptember végén jönnek ki a pontos feltételei az új, 3 éves bónusz állampapírnak. Bár Gulyás Gergely legutóbb egy 11% induló kamatozású lakossági állampapírról beszélt, nagy kérdőjelek övezik a konstrukció kamatát, hiszen azt egy kamatbázis és egy kamatprémium alkotja majd. Ha a kamatprémiumot nem is, a kamatbázis mértékét most már ismerjük.
Sok mindent nem tudunk még a csütörtökön bejelentett új lakossági állampapírról, de azt igen, hogy lényegében a már régóta nem értékesített Bónusz Magyar Állampapírt akarják új köntösbe csomagolni. Ha helytállóak a kormány számai az induló 11%-ról, akkor a 3 éves papír kamatprémiuma (bónusza) maximum 0,75-1 százalépont lehet becslésünk szerint. Mostani cikkünkben összeszedtük, milyen szempontokat érdemes mérlegelni, mielőtt valaki lekötné a 3 éves BMÁP-ban a pénzét.
Megszólalt a gazdasági miniszter.
Trumpnak sikerült a héten alaposan megmozgatnia a piacokat.
A 3-as erősségű hurrikánhoz hasonló Éowyn után.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború aktualitásaival.
Maga Trump is nyilatkozott.
Jelentős kifizetések várhatók.
Még nincs késő, ha hiszel Trump ígéretének.
Ez is egy létező forgatókönyv.